Osoby, pochodzące z Polski
Hanka Benkel
Urodzony: 25 września 1926 w Łodzi
Zmarł: 07 stycznia 2006 w Montevideo, Urugwaj
Nazwa w Uruguayu: Ana Benkel de Vinocur
We wrześniu 1939 roku Polska była okupowana przez Niemcy. W 1940 roku żydowski Hanka Benkel i jej rodzina zostali zamknięci w getcie łódzkim, gdzie byli oni żyć w bardzo trudnych okolicznościach. Zostali zmuszeni do pracy dla niemieckiego przemysłu wojennego. W 1944 roku rodzina została przewieziona do Auschwitz-Birkenau, gdzie Hanka straciła ojca i młodszego brata. Kiedy armia rosyjska zbliżył się do Auschwitz, na wiosnę 1945 roku Hanka i jej matka zostały przewiezione do obozu Stutthof. Tam zmarła matka z powodu choroby i głód. W dniu 3 maja 1945 Hanka został ostatecznie zwolniony i przewieziony do szpitala w Kilonii.
W 1947 roku opuścił Europę do Urugwaju, gdzie połączył się z bratem Herschkiem, który zmienił imię na Enrique. Razem byli jedynymi, którzy przeżyli z ich dużej rodziny. W 1948 roku wyszła za mąż za Alberto Vinocur i do końca życia nosiła nazwę Ana Benkel de Vinocur. Podnieśli rodzinę i dostały dwóch synów.
Ana rozpoczął karierę jako piosenkarka. Miała wielki sukces: cztery albumy z jej piosenek została nagrana w Urugwaju, dwa w Argentynie i jeden w Stanach
Jeden z zapisów Any
Zjednoczonych.Napisała swoją pierwszą książkę "Książka bez tytułu" w 1972 roku i otrzymał nagrodę literacką z Ministerstwa Edukacji i Kultury. Książka została przetłumaczona na angielski w Stanach Zjednoczonych i miała kilka wydań w Meksyku, a także swoją drugą książkę "Światło i Cienie po Auschwitz". Jej trzecia książka zatytułowana "Powrót do życia po Auschwitz" został opublikowany w 2015 roku. We wszystkich swoich książkach świadczy o życiu pod nazizmu.
Przez lata, ona prowadziła wykłady i trzymała dyskusje na uniwersytetach, w szkołach publicznych i prywatnych oraz różnych instytucji edukacyjnych na całym Urugwaju. Głównym celem jej życia było informowanie o tym, co wydarzyło się w Holokauście i zachować pamięć o nim. Była założycielką i sekretarką generalną Centrum Pamięci Holokaustu w Urugwaju, instytucji edukacyjnej. Przez tutaj życie i pośmiertnie otrzymała wyróżnienia. Wśród nich Medal Honoru przyznany przez Prezydenta RP. W 2009 roku został nazwany szkoły publiczne Ana Vinocur, a także las na pustyni Negev w Izraelu.
Spotkanie ze studentami na Uniwersytecie w Montevideo w 2005 r.
Kliknij tutaj dla więcej informacji w języku hiszpańskim
Znaczki Polonica:
Urugwaj 2015, 28 I |