Osoby, pochodzące z Polski
Andrzej Rej
Urodzony: ok. 1584 r.
Zmarł 13 lutego 1641r. w Skokach
Andrzej Rej był starostą i dyplomatą.
We wrześniu 1600 r. Andrzej Rej z Nagłowic wraz z braćmi Stanisławem i Janem, a może i bratem Marcinem, udał się na studia do Lejdy w Holandii. W 1602 r. Andrzej Rej ukończył studia w Lejdzie.
Andrzej Rej był starostą niegrodowym libuskim od 1631 roku, sekretarzem i pokojowcem Władysława IV Wazy, był ambasadorem nadzwyczajnym Rzeczypospolitej w Rzeczypospolitej Zjednoczonych Prowincji (Holandii) w 1637 roku, był przedstawicielem dyplomatycznym Rzeczypospolitej w Królestwie Anglii w 1637 roku. Tam musiał wynegocjować stawki podatkowe dla statków w Gdańsku.
Aby zapewnić Rejowi pozytywne odczucia, rząd holenderski podarował mu cenny złoty naszyjnik. W listopadzie 1637 roku Rej przebywał w Amsterdamie, gdzie zapisał swojego syna Mikołaja do Atheneum Illustre. Prawdopodobnie z inicjatywy syna nawiązał kontakt z handlarzem dzieł sztuki Hendrickiem van Uylenburch, który od 25 lat mieszkał w Gdańsku. Rembrandt był żonaty z siostrzenicą Hendricka, Saskią van Uylenburg. Saskia również przez długi czas mieszkała w Gdańsku i prawdopodobnie mówiła i rozumiała po polsku.
Mikołaj zapłacił za obraz ojca 50 guldenów. Złoty naszyjnik, który Andrzej Rej otrzymał od rządu holenderskiego, jest prawdopodobnie ten na portrecie wykonanym przez Rembrandta. Obraz uważany jest za jeden z najwspanialszych i najlepiej zachowanych portretów, jakie wykonał Rembrandt.
Obraz ten znajdował się w kolekcji Rejów do I wojny światowej. Teraz znajduje się w w Galerii Narodowej w Waszyngtonie, jak "portret Szlachcica polskiego".
Źródło: Drs. Lucia Thijssen, "1000 jaar Polen en Nederland" (1000 lat Polska i Holandia)
Dalsze informacje nie są dostępne
Znaczki Polonica:
Gambia 2006, 23 VIII |