Tyszkiewiczowie
Osoby, pochodzące z Polski

Tyszkiewiczowie

Tyszkiewiczów (Litewski: Tiškevičiai, pojedynczy: Tiškevičius) była zamożną i wpływową rodziną magnatów ruska / litewska szlachta z korzeniami śledzone w czasach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ich szlachetność potwierdzono w polsko-litewskiej Rzeczypospolitej i Imperium Rosyjskiego. Miejsca nazwane Tyszkiewicz Palace, "były Tyszkiewicz Palace", Tiškevičiai Palace i inne historyczne właściwości rodziny znajdują się w wielu miastach współczesnej Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. Na przykład w: Warszawa, Kraków, Wilno (Vilnius) Palanga, Kretinga, Lahojsk, Raudondvaris, Berdyczów, Birzai, Kavarskas, Deltuva, Trakai, Lentvaris i Seredžius.

Eustachy Tyszkiewicz
Urodzony: 1814 w Łohojsk, Litwa. Zmarł: 1874 w Wilnie, Litwa. Hrabia Eustachy Tyszkiewicz był polsko-litewski archeolog i historyk w dawnym Wielkim Księstwie Litewskim, a następnie częścią Imperium Rosyjskiego. On jako pierwszy zauważył archeolog z akademickim i
  Herb hrabiów Tyszkiewiczów     

systematyczne podejście do badań w białoruskich, litewskich, łotewskich i estońskich ziemiach. W 1858 roku założył również Muzeum Starożytności (Muzeum Starożytności). W 1865 roku, po powstaniu 1863 roku, gubernator Michaił Nikołajewicz Murawiow przekazywane najbardziej wartościowe części kolekcji do Moskwy. Eustachy poszedł Birzai i spędzał większość czasu. Pozostałe części muzeum stał się podstawą Muzeum Narodowego Litwy.
Znaczek polonica: Litwa 2005, 07 V
Eustachy Tyszkiewicz         


Józef Tyszkiewicz
W 1875 roku, zbudował pałac w Kretinga, w pobliżu Morza Bałtyckiego. Podczas II wojny światowej pałac został poważnie uszkodzony. W 1992 r. pałac został przekształcony w muzeum, a teraz zawiera szereg znalezisk archeologicznych, znakomite i stosowana kolekcji sztuki, sztuki ludowej, i etnograficzne eksponaty, a także przywrócone oranżeria. W pobliżu znajduje się ogród rzeźba featuring rekonstrukcję kalendarza słonecznego litewskiego.
Znaczek polonica: Litwa 2010, 10 VII

                            Muzeum Kretingi
                dawny pałac Józefa Tyskiewicza
                   
Feliks Tyszkiewicz
Urodzony: 1870 w Darbėnų, Litwa. Zmarł: 1932 w Palanga (Połąga w języku polskim) na Litwie. Syn Józefa Tyszkiewicza i Horvataitė Sofia. Ożenił Antanina Tyszkiewicz 1870/52. Tyszkiewicz odziedziczył majątek w Palanga. W 1897 roku niemiecki architekt Franz Schwechtena zaprojektował dla niego nowy pałac w stylu neo renesansowym. Zbudowano ją na Birute wzgórzu i otoczony przez park, zaprojektowany przez francuskiego architekta ogrodowy Eduard François André. Zebrał unikalną kolekcję starożytnej biżuterii bursztynowej. Po jego śmierci, w 1936 roku kolekcja została przekazana Muzeum Kretinga przez jego żonę. Tyszkiewicz był głównym założycielem nowego kościoła Palanga.
Pałac Tydzkiewicza w Połogie, Litwa        

Dał miejscowej szkoły gimnazjum. Od 1963 pałac Tyszkiewiczów funkcje jak Muzeum Bursztynu.Park jest teraz ogród botaniczny.
Znaczek Polonica: Litwa 2009, 13 VI
Dalsze informacji

Znaczki Polonica:

Litwa 2005, 07 V
Litwa 2009, 13 VI
Litwa 2010, 10 VII